NIRVANA

Peace, Love, Empathy

Everett True
Kniha vypráví skutečný příběh jedné z nejúspěšnějších hudebních skupin 90. let. Nirvana měla ve své době obrovský vliv na hudební průmysl a zásadně změnila tehdejší ráz hudby. Její album Nevermind, kterého se prodávalo 400 000 kusů týdně, bylo dokonce prohlášeno za nejzásadnější album 90. let. Kniha popisuje skrovné začátky kapely až k jejímu naprostému vrcholu s neslavným koncem. Autor věnuje zvláštní pozornost vztahu a později manželství frontmana kapely Kurta Cobaina se zpěvačkou Courtney Love a osvětluje nejasné okolnosti zpěvákovy smrti. Knihu doprovází rozsáhlá fotografická příloha.

Charles R. Cross - Těžší než nebe
Autor na základě více než 400 rozhovorů s Cobainovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu k citacím z Cobainových deníků odhaluje mnohá neznámá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě i jeho skupině Nirvana, jež pro něj představovala celý jeho soukromý život. Cross jej líčí jako rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního a vizuálního umělce, jako ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého rozvodu jeho rodičů i následky, které na něm zanechal, plné depresivních stavů a morbidních představ a odhaluje jejich genetický původ, který jej nakonec na vrcholu slávy přivedl k sebevraždě. Crossova práce tak představuje nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě, uvádějící na pravou míru celou řadu falešných mýtů.

Barnaby Legg - Spánembohem: Příběh Kurta Cobaina v obrazech
Kurt cobain byl leaderem slavné skupiny nirvana.Spánem bohem vycházi z jeho života a přetváří ho ve zcela zcela jedinečný comics.Od jasných barev idylyckého dětství přes křiklavé barvy úspěchu a slávy Cobainův příběh nevyhnutelně končí v barvách mnohem tmavějších.Scénař čerpá ze zpěvákova trýznivého sebehodnocení i z jasných životopisných údajů,kniha tudiž kolísá mezi subjektivním sněním a objektivní realitou. Spánembohem je mnohem více než jen životopis.Nepodobá se ničemu, co jste kdy četli o Kurtu Cobainovi.Neomezuje se jenom na fakta a mění tak Cobainův výjimečný život ve stejně výjimečné umělecké dílo.

Chuck Crisafulli - Nirvana - jak vznikaly písně
Příběh o skupině, která se z pochybných klubů vyšplhala až na samý vrchol rockového hvězdného nebe. Nachází se tu kompletní diskografie a chronológie písniček. Autor knihy Chuck Crisafulli rozobírá příbehy, které se vážou ke každé písni, které jsou na albech Nirvany. Dozvíme se tu např. Proč musel Kurt Cobain složit písničku "Polly"? Co je to Teen Spirit? KDo je to Floyd the Barber? Nájdeme tu taktéž interview s Kurtem Cobainem. Kniha sleduje Nirvanu od úplných začátků až k rockové slávě, přesně popisuje zrod všech původních písniček skupiny a rozebírá zdroje převzatých titulů, které se objevili na jejich nahrávkach.

Michael Azerrad - Nirvana: Come As You Are
Kniha Come as you are je biografií skupiny Nirvany, kterou napsal za spolupráci se členy kapely redaktor časopisu Rolling Stone M. Azerrad. Kniha popisuje Kurtovo dětství od dob Aberdeenu až po jeho největší slávu. Prostřednictvím této knihy se obeznámíme s okruhem přátel Kurta Cobaina, většinou hudebníky (skupiny jako Melvins, Tad, Sonic Youth, Black Flag, Mudhoney, R.E.M.,L7, Soundgarden, Pearl jam...) a vlastně s celým hnutím grungeové hudby. Kurt Cobain, Chris Novoselic a pozdeji Dave Grohl vytvoří jednu z najslavnějších kapel v historii, přičam Kurt Cobain zůstáva popřední osobností. V přibližně stejné době se na scéně objevuje Courtney Love a heroin, který Cobainovi pomáhá zahnat úporné bolesti žaludka. Se stoupající popularitou, hlavně po natočení videoklipu Smells like teen spirit, se Nirvana ocitne v hektických situácích, především díky médiím. Napětí se vyhrocuje, poslední šance přichazí s narozením Frances Bean, v té dob už ale Cobain uniká mezi prsty tohoto světa.